EEU-FM1C102B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 389
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1,216
Datasheet
In Stock: 3,305
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 938
In Stock: 489
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
FM SERIES
EEU-FM1C102B
DigiKey Part Number
P19698CT-ND - Cut Tape (CT)
P19698TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1C102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FM1C102B Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.635 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
19 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C