ECQ-UAAV274T1
DigiKey Part Number
10-ECQ-UAAV274T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAV274T1
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 310VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAV274T1 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
310V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C