ECA-1AM222B
DigiKey Part Number
10-ECA-1AM222BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1AM222BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AM222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1AM222B Models
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.564 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C