ECA-1AM222 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 462
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 226
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,489
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 300
Upgrade
Rubycon
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 721
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-1AM222
ECA-1AM222
DigiKey Part Number
P5128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AM222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-1AM222 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.564 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C