ABS1110409 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Image for ABS1110409 is not available
ABS1110409
DigiKey Part Number
ABS1110409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS1110409
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Series
Operating Force
100gf
Packaging
Bulk
Release Force
15gf
Part Status
Active
Operating Position
0.330" (8.4mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.024" (0.6mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.004" (0.1mm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Overtravel
0.015" (0.4mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C