HHR-200AB20T
DigiKey Part Number
P010T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-200AB20T
Description
BATTERY NIMH 1.2V 2AH 4/5A
Customer Reference
Detailed Description
4/5A 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 2Ah
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Termination Style
Solder Tab
Packaging
Bulk
Discharge Rate
400mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
200mA