TXD2SS-2M-1.5V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form D) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXD2SS-2M-1.5V-X
DigiKey Part Number
TXD2SS-2M-1.5V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-2M-1.5V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
0.15 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form D)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
9 Ohms
Coil Current
167 mA