TX2SS-4.5V-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 155
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 39
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TX2SS-4.5V-W
DigiKey Part Number
255-TX2SS-4.5V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-4.5V-W
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA