TX2SA-L2-4.5V-X
DigiKey Part Number
TX2SA-L2-4.5V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L2-4.5V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
101 Ohms
Coil Current
44.5 mA