ALZN5B18W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZN5B18W
DigiKey Part Number
255-6352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZN5B18W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
12.6 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
7040VA
Relay Type
Coil Current
22.2 mA
Coil Resistance
810 Ohms