AGN200A12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 61,354
Datasheet
Similar
In Stock: 7,693
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
AGN200A Series
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
AGN200A12
DigiKey Part Number
255-1234-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGN200A12
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA