ODB17567-12HB10A
DigiKey Part Number
1053-1793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB17567-12HB10A
Description
FAN IMP MTRZD 175X67MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 12VDC Round - 175mm Dia Ball 298.0 CFM (8.34m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
50.4 W
Mfr
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, TUV
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.9 lbs (900.0 g)
Width
67.00mm
Current Rating (Amps)
4.2A
Air Flow
298.0 CFM (8.34m³/min)
Voltage Range
8 ~ 14VDC
Static Pressure
1.380 in H2O (343.7 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C