OD9225-12HSS
OD9225-12HSS
OD9225-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-12HSS
Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92.5mm L x 92.5mm H Sealed Sleeve 52.0 CFM (1.46m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9225-12HSS Models
Category
Fan Type
Mfr
Noise
35.0dB
Series
Power (Watts)
2.9 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.250A
Air Flow
52.0 CFM (1.46m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.130 in H2O (32.4 Pa)