OD254AP-24HBIP68D
DigiKey Part Number
1053-OD254AP-24HBIP68D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-24HBIP68D
Description
24VDC FAN CLASS 1 ZONE 2 830CFM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD254AP-24HBIP68D Models
Category
Noise
62.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
64 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
2.65A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C