OD172SAP-48HHB
DigiKey Part Number
1053-1840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HHB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 300.0 CFM (8.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
57.0dB
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.690A
Width
51.00mm
Voltage Range
22 ~ 53VDC
Air Flow
300.0 CFM (8.40m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C