OD127AP-24LB
DigiKey Part Number
1053-OD127AP-24LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD127AP-24LB
Description
DC FAN 24V 127X38MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 127mm L x 127mm H Ball 86.0 CFM (2.41m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
30.0dB(A)
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
86.0 CFM (2.41m³/min)
Voltage Range
21 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 35°C