OD1238-24H3B
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24H3B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24H3B
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 178.0 CFM (4.98m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24H3B Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
54.0dB(A)
Series
Power (Watts)
22.1 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.900A
Air Flow
178.0 CFM (4.98m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C