OA109AP-11-2TB
OA109AP-11-2TB
OA109AP-11-2TB
DigiKey Part Number
1053-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA109AP-11-2TB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 71.0 CFM (1.99m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA109AP-11-2TB Models
Category
Noise
35.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
2300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.50mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
71.0 CFM (1.99m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C