240D25-17
240D25-17
DigiKey Part Number
5528-240D25-17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
240D25-17
Description
240 VAC, 25 AMP, DC CONTROL SOLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
3VDC
Series
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Packaging
Box
Load Current
25 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C