SZMMSZ5250BT1G
DigiKey Part Number
SZMMSZ5250BT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMMSZ5250BT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMMSZ5250BT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ5250BT1G
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
EDA/CAD Models
SZMMSZ5250BT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms