SMF15CT1G
DigiKey Part Number
488-SMF15CT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SMF15CT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SMF15CT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF15CT1G
Description
TVS DIODE 15VWM 29VC SC88
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-88/SC70-6/SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMF15CT1G Models
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
33pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
5
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Breakdown (Min)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)