RFP12N10L
DigiKey Part Number
RFP12N10L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFP12N10L
Description
MOSFET N-CH 100V 12A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 12A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFP12N10L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 12A, 5V