RFD16N06LESM9A
DigiKey Part Number
RFD16N06LESM9ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RFD16N06LESM9ACT-ND - Cut Tape (CT)
RFD16N06LESM9ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFD16N06LESM9A
Description
MOSFET N-CH 60V 16A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 16A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+10V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
47mOhm @ 16A, 5V