NVB150N65S3F
DigiKey Part Number
NVB150N65S3FOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NVB150N65S3FOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NVB150N65S3FOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVB150N65S3F
Description
MOSFET N-CH 650V 24A D2PAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 24A (Tc) 192W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1999 pF @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
192W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 12A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 540µA