NTHL067N65S3H
DigiKey Part Number
488-NTHL067N65S3H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL067N65S3H
Description
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 40A (Tc) 266W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
67mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 3.9mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3750 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
266W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V