NCV8603SN33T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV8603SN33T1G |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA 5-TSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV8603SN33T1G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 180 µA |
Mfr | PSRR 62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 6V | Mounting Type Surface Mount |