MMBZ5225BLT1G
DigiKey Part Number
MMBZ5225BLT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMBZ5225BLT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMBZ5225BLT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBZ5225BLT1G
Description
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
MMBZ5225BLT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
29 Ohms