MM5Z4V7T5G
DigiKey Part Number
488-MM5Z4V7T5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z4V7T5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z4V7T5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z4V7T5G
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±6.38% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6.38%
Power - Max
500 mW