MM3Z24VT1G
DigiKey Part Number
MM3Z24VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z24VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z24VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z24VT1G
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM3Z24VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms