MBRD5H100T4G
DigiKey Part Number
MBRD5H100T4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRD5H100T4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBRD5H100T4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRD5H100T4G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount DPAK
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 5 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
5A