MBR1H100SFT3G
DigiKey Part Number
MBR1H100SFT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBR1H100SFT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBR1H100SFT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR1H100SFT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR1H100SFT3G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SOD-123FL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 1 A