FDD1600N10ALZ
DigiKey Part Number
FDD1600N10ALZTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDD1600N10ALZCT-ND - Cut Tape (CT)
FDD1600N10ALZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD1600N10ALZ
Description
MOSFET N-CH 100V 6.8A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 6.8A (Tc) 14.9W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDD1600N10ALZ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.61 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
225 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
14.9W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 3.4A, 10V