FCP104N60
DigiKey Part Number
FCP104N60OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP104N60
Description
MOSFET N-CH 600V 37A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 37A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
FCP104N60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4165 pF @ 380 V
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
104mOhm @ 18.5A, 10V