BZX84C3V3ET1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 395
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 12,539
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 20,765
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 3.3 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C3V3ET1G
DigiKey Part Number
BZX84C3V3ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3ET1G
Description
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C3V3ET1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms