80SQ045NG
DigiKey Part Number
80SQ045NGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80SQ045NG
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 8A Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
80SQ045NG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Packaging
Bulk
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 8 A