55GN01FA-TL-H
DigiKey Part Number
488-55GN01FA-TL-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-55GN01FA-TL-HCT-ND - Cut Tape (CT)
488-55GN01FA-TL-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55GN01FA-TL-H
Description
RF TRANS NPN 10V 5.5GHZ 3-SSFP
Customer Reference
Detailed Description
RF Transistor NPN 10V 70mA 4.5GHz ~ 5.5GHz 250mW Surface Mount 3-SSFP
Category
Power - Max
250mW
Manufacturer
onsemi
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 10mA, 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector (Ic) (Max)
70mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
10V
Package / Case
SC-81
Frequency - Transition
4.5GHz ~ 5.5GHz
Supplier Device Package
3-SSFP
Noise Figure (dB Typ @ f)
1.9dB @ 1GHz
Base Product Number
Gain
11dB ~ 19dB @ 1GHz ~ 400MHz