55GN01FA-TL-H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 55GN01FA-TL-H |
Description | RF TRANS NPN 10V 5.5GHZ 3-SSFP |
Customer Reference | |
Detailed Description | RF Transistor NPN 10V 70mA 4.5GHz ~ 5.5GHz 250mW Surface Mount 3-SSFP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Max 250mW |
Manufacturer onsemi | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 10mA, 5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Collector (Ic) (Max) 70mA |
Part Status Obsolete | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Transistor Type NPN | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 10V | Package / Case SC-81 |
Frequency - Transition 4.5GHz ~ 5.5GHz | Supplier Device Package 3-SSFP |
Noise Figure (dB Typ @ f) 1.9dB @ 1GHz | Base Product Number |
Gain 11dB ~ 19dB @ 1GHz ~ 400MHz |