Image for OSTOQ157050 is not available
OSTOQ157050
DigiKey Part Number
OSTOQ157050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ157050
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Material
Brass
Number of Positions
15
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
15
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)