MS4800S-40-0360-10X-10R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Image for MS4800S-40-0360-10X-10R is not available
MS4800S-40-0360-10X-10R
DigiKey Part Number
MS4800S-40-0360-10X-10R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS4800S-40-0360-10X-10R
Description
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 40MM
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 40mm Arm/Foot Blanking
Category
Number of Beams
12
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Beam Pitch
30mm
Series
Operating Range
0.3m ~ 20.0m
Packaging
Bulk
Features
Blanking
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Protection
Arm/Foot
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Detection Capability
40mm
Voltage - Supply
24VDC
Protective Height
360mm