G7SA4A2BDC24BYOMZ
DigiKey Part Number
236-G7SA4A2BDC24BYOMZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7SA4A2BDC24BYOMZ
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Socketable, Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Plug In
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Must Operate Voltage
18 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
20 ms
Mounting Type
Socketable, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Current
20.8 mA
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Power
500mW
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
1.152 kOhms