A22RL-TY-T2-10M
DigiKey Part Number
SW1968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A22RL-TY-T2-10M
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Yellow
Series
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Packaging
Tray
Illumination Voltage (Nominal)
220 VAC
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Features
Voltage Reduction Lighting
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC)
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
120 V