TA205PA1R50JE
DigiKey Part Number
TA205PA1R50JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TA205PA1R50JE
Description
RES 1.5 OHM 5% 5W POWERCHIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TA205PA1R50JE Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Powerchip®
Resistance
Size / Dimension
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.020" (25.91mm)