15FR010E
DigiKey Part Number
15FR010E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15FR010E
Description
RES 0.01 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15FR010E Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)