S30F1C-P09MCC0-3500
DigiKey Part Number
1907-S30F1C-P09MCC0-3500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30F1C-P09MCC0-3500
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ0
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C