S12L0C-P16MFG0-5200
DigiKey Part Number
1907-S12L0C-P16MFG0-5200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12L0C-P16MFG0-5200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S12L0C-P16MFG0-5200 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
16
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C