S11K0C-P10MCC0-5000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Adam Tech
In Stock: 88
Datasheet
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S11K0
Mini-Snap® L and K Series
S11K0C-P10MCC0-5000
DigiKey Part Number
1907-1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P10MCC0-5000
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
S11K0C-P10MCC0-5000 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C