A12YAR-P26XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-1663-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A12YAR-P26XCD0-0000
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A12YAR-P26XCD0-0000 Models
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
26
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C