MC68332ACEH25
DigiKey Part Number
MC68332ACEH25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC68332ACEH25
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Customer Reference
Detailed Description
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 25MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
Category
Number of I/O
15
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Last Time Buy
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
CPU32
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
132-PQFP (24.13x24.13)
Speed
25MHz