822B016-213R001
DigiKey Part Number
822B016-213R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-213R001
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B016-213R001 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
315V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C