822B016-203R001
DigiKey Part Number
822B016-203R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-203R001
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B016-203R001 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
315V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C